A mellfájdalom lehet:
- ciklikus
- és nem ciklikus.
A ciklikus mellfájdalom összefüggésben áll a menstruációs ciklussal és a szervezetben végbemenő hormonális változásokkal, de vannak ettől függetlenül jelentkező mellfájdalmak is. Jellemző tünetei a mellérzékenység, az elnehezedő emlők, a fájdalom és esetlegesen csomók. Többnyire mindkét mellet érinti. A ciklikus fájdalom főleg a fiatalabb korosztályt (20 és 45 év között) érintheti, míg a nem ciklushoz köthető mellfájás az idősebbekre (50 év felettiek) jellemző. Ez többnyire csak az egyik mellben jelentkezik, gyakrabban fordul elő a menopauzán átesett nőknél, illetve ide sorolható a szoptatós anyáknál jelentkező mellfájdalom is.

(Fotó: Getty Images)
A mellfájdalmak mintegy háromnegyede a ciklikus típusba tartozik és a menstruáció előtti egy-két hétben, a premenstruációs szindróma (PMS) egyik jellemző tüneteként jelentkezhet.
„Bár az esetek többségében ártatlan jelenségről van szó, mégis fontos orvoshoz fordulni, ha megváltozik a mell vagy a mellbimbó alakja, formája, ha behúzódik a mellbimbó, ha csomók jelentkeznek a mellben vagy a hónaljban, illetve ha nem köthető a fájdalom a menstruációs ciklushoz” – javasolja dr. Demjén László, az Oxygen Medical szülész-nőgyógyásza.
Mi állhat még a mellfájdalom hátterében?
1. Gyakori, hogy a mellfájdalmat a fibrocisztás emlőbetegség, vagyis a mell kötőszövetes állományának „felszaporodása” okozza. A mellben kisebb-nagyobb, rugalmas, mozgatható csomók alakulnak ki, és a fájdalom a menstruációs ciklussal összefüggően növekedhet, illetve csökkenhet. A fibrocisztás masztopátia tünete lehet emellett a mell, illetve a mellbimbó érzékenysége, viszketése, esetenként a váladékozás is. A fibrocisztás emlőbetegség nem összetévesztendő a mell rosszindulatú daganatával.
2. Bizonyos gyógyszerek, elsősorban a hormonrendszerre ható készítmények szedése is mellfájdalommal járhat együtt. Ezek közé tartozhatnak például a fogamzásgátlók, a meddőség kezelésére használt szerek, a progeszteron- és ösztrogénpótlók. Ezek mellett azonban egyes antidepresszánsok, vízhajtók, vérnyomáscsökkentők mellékhatása is okozhat fájdalmat. Ha nemrég kezdtünk el új gyógyszert szedni, és mellfájdalmat tapasztalunk, mindenképpen beszéljünk erről az orvosunkkal!
3. A masztitisz, vagyis a mellgyulladás rendkívül fájdalmas betegség, amely a leggyakrabban (de nem kizárólag) a szoptató nőket érinti, oka a tejcsatorna elzáródása. A masztitisz tünetei a fájdalom mellett a láz, az általános gyengeség, a mell rendkívül érzékennyé és meleg tapintásúvá válása, kipirosodása.
4. Megfelelő tartás hiányában a melleket a mellkasfallal összekötő ínszalagok a nap végére megnyúlhatnak és fájdalmassá válhatnak. Ennek eredménye a mellek sajgó fájdalma, amely különösen érzékelhető testmozgás közben. Mindenképpen ügyeljünk arra, hogy mindig megfelelő méretű, helyes tartást biztosító melltartót válasszunk!
Hirdetés
Viszlát cikluszavar és PMS! Helló Premens!
A cikluszavar rendezésében és a menstruáció előtti kellemetlen panaszok enyhítésében is segít a hormonmentes, koncentrált barátcserje-kivonatot tartalmazó Premens tabletta, amelynek gyógynövény összetevői pozitívan hatnak a női hormonális szabályozórendszer működésére. Hatását és biztonságosságát több vizsgálat is alátámasztja. Jelenleg az egyetlen recept nélkül kapható barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer, amelyet a kívánt hatás érdekében ajánlott legalább 3 hónapon át, a menstruáció alatt is szedni. A kezelés szükség esetén tovább folytatható, vagy kiújuláskor újrakezdhető. 3 havi terápiára elegendő kiszerelés is kapható.
Vény nélkül kapható, barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer
Fotó: Phytotec Hungária Bt.
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!