nlc.hu
Életmód
Nagyot tévednek ebben a légkondi-használók

A legtöbben helytelenül használják a légkondit: te is közöttük vagy?

Egészen mostanáig rosszul használták.
légkondi, fotó: Getty Images

A légkondicionáló (vagy klíma-) berendezések a nagy nyári melegben kellemessé tehetik az otthon, munkában vagy autóban töltött időt. Helyes használatuk és üzemben tartásuk azonban elengedhetetlen. Sok tévhit övezi a működtetésüket, még azok körében is, akik rendszeresen használják. Most azonban leszámolunk ezekkel a legelterjedtebb félreértéseket!

Ez is érdekelhet Törőcsik Mari a velemi házában 2019. márciusában – Fotó: MTVA/Gyűjtemény: Keleti Éva Megnézem

Sokan tévesen azt gondolják, hogy a légkondicionáló nemcsak hűti (vagy adott esetben fűti) a helyiség levegőjét, hanem friss levegőt is bejuttat kívülről. A valóság ezzel szemben az, hogy a klímaberendezések többsége nem rendelkezik szellőztető funkcióval, csupán a benti levegőt keringeti, hűti vagy fűti, emellett szűri és párátlanítja is azt. Ez azt jelenti, hogy a klíma használata mellett is szükség van a szellőztetésre, legcélszerűbb a kora reggeli vagy késő esti órákra időzíteni – hívják fel a figyelmet az LG szakemberei

Abban is tévednek a légkondi-használók, hogy minél alacsonyabb értéket állítanak be, annál gyorsabban hűti le a helyiséget. Az eszköz hűtési intenzitása egyáltalán nem attól függ, hány fokra állítjuk be! Ami valóban segíthet a hatékonyabb hűtésben, az a ventilátor magasabb fokozatra kapcsolása. 

Többen attól tartanak, hogy a klíma megfázást vagy más légúti megbetegedést okoz, ám ezek a problémák könnyen elkerülhetők, ha helyesen használjuk. Mindig figyeljünk arra, hogy a beltéri és kültéri hőmérséklet közötti különbség ne haladja meg a 8-10 fokot! Így szervezetünknek van ideje fokozatosan alkalmazkodni, és kisebb az esélye annak, hogy megfázunk.

Sokan gondolják, hogy a légkondicionáló nem igényel különösebb karbantartást, mert önmagát tisztítja – ebben azonban tévednek! A beltéri egység szűrőit rendszeresen tisztítani vagy szükség esetén cserélni kell, illetve a hőcserélőt vegyszeres tisztításnak alávetni – figyelmeztetnek az LG szakértői. A szennyezett berendezés hatékonysága ugyanis csökken, ami miatt megnőhet az energiafogyasztás, így akár a villanyszámlánk is.

Az ugyancsak téves feltevés, hogy a klíma árt a házi kedvenceknek az LG légkondicionálási szakértői szerint azonban ennek pont az ellenkezője igaz. A kisállatok (mint például a kutyák és macskák) testhőszabályozása ugyanis másként működik, mint az embereké, így a nagy meleg számukra komolyabb veszélyt jelenthet, sőt akár hőgutához is vezethet, a légkondicionáló azonban segíthet megelőzni.

Betesz a légkondiknak ez a növény

A nyárfa magvai, amelyek az évnek ebben az időszakában úgy szállnak a levegőben, mint a hópehely, komoly problémákat okozhatnak a légkondicionáló berendezésekben. Eltömíthetik a légkondicionáló berendezéseket, korlátozva a légáramlást és extra terhelést okozva az olyan alkatrészeknek, mint a ventilátormotor és a kompresszor. Ez akár a rendszer meghibásodásához is vezethet. 

Kiemelt fotó: illusztráció, Getty Images

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top

OSZAR »